420579
Niečo o florbalových hokejkách
1. Ako vybrať správne zahnutie florbalovej hokejky?
Zahnutie čepele na hokejke sa určuje podľa ruky, ktorá drží hokejku nižšie.
- ĽAVÉ zahnutie - ľavá ruka je dolu
- PRAVÉ zahnutie - pravá ruka je dolu
2. Správna dĺžka hokejky
Odporúčané dĺžky hokejok:
Výška hráča
Dĺžka hokejok bez čepele
110 cm
50-55 cm
115 cm
50-55 cm
120 cm
60-67 cm
125 cm
60-67 cm
130 cm
70-77 cm
135 cm
70-80 cm
140 cm
80-82 cm
145 cm
80-82 cm
150 cm
85-87 cm
155 cm
85-90 cm
160 cm
90-92 cm
165 cm
90-92 cm
170 cm
91-95 cm
175 cm
95-96 cm
180 cm
95-98 cm
185 cm
95-103 cm
190 cm
100-103 cm
> 195 cm
103-105 cm
Dĺžka florbalky by mala dosahovať po pupok. Správna dĺžka je dôležitá kvôli kontrole loptičky a presnej strele. Je samozrejme len na Vás, akú dĺžku hokejky si zvolíte, ale tu sú dôvody, prečo je pre hráča dĺžka hokejky taká dôležitá:
Dlhá hokejka:
- pomalá práca s loptičkou
- zlá streľba
- loptička ďaleko od tela
Krátka hokejka:
- malý dosah
- nebezpečenstvo zranenia chrbta
3. Správna tvrdosť hokejky
Správna tvrdosť by Vám mala pomôcť dostať z florbalky to najlepšie. Napríklad keď zvolíte príliš tvrdý shaft, tak sa hokejka pri strele tak neprehne a strela bude pomalšia. Čím väčšia je Vaša sila, tím tvrdšia by mala byť aj florbalka. Naopak, pokiaľ zvolíte príliš mäkký shaft, prehnete ho príliš a potom zároveň dochádza aj ku krúteniu čepele a strely nemajú správny smer.
Tvrdosti florbalových hokejok se označujú číslami od 23 do 40. Toto číslo udáva počet milimetrov, o ktorý sa hokejka prehne, pri pôsobení sily 300 N, teda záťaže o hmotnosti 30 kg. Čím vyššie je číslo udávajúce tvrdosť, tým je hokejka mäkšia a viac sa pri strele prehne. Naopak, čím je číslo nižšie, tým je hokejka tvrdšia a neprehne sa tak pri strele či nahrávke.
Odporučené tvrdosti hokejok podľa hmotnosti:
Hmotnosť hráča
Tvrdosť hokejky
0-50kg
32-40mm
50-60kg
30-32mm
60-75kg
27-30mm
75-90kg
25-27mm
Nad 90kg
23-25mm
4. Správna tvrdosť čepele
Čepele rozdeľujeme do troch základných kategórií podľa tvrdosti materiálu, z ktorého sú čepele vyrobené:
Mäkká čepeľ - výborná kontrola a ovládateľnosť loptičky, vhodná pre technickejších hráčov, ideálna na strely ťahom, bezproblémové prijatie nahrávky. Voľba pre hráčov, ktorí sa radi s loptičkou hrajú a zároveň pre streľbu z bližšej vzdialenosti. Pri strele príklopom sa môže špička čepele "skrútiť" a strela potom nie je presná. Označenie na čepeli je SB.
Stredne tvrdá čepeľ- najpoužívanejší typ čepele, ktorá zachováva výbornú kontrolu nad loptičkou, ale zároveň umožňuje i razantnú streľbu. Univerzálna tvrdosť pre väčšinu hráčov. ideálna pre kombináciu technického štýlu a strieľanie zápästím či ťahom. Pre občasnú streľbu golfom. Označenie na čepeli je MB.
Tvrdá čepeľ- čepeľ z tvrdého materiálu umožní tvrdšiu streľbu príklopom, nekrúti sa a dlhšie bude držať výrobní tvar. Tvrdý materiál vyžaduje zručnosť pri príjme nahrávok, pretože loptička má tendenciu odskakovať. Ideálna pre tvrdú streľbu príklopom z väčšej vzdialenosti. Označenie na čepeli je HB.
5. Malé vysvetlenie k materiálom hokejok
Pri výbere hokejky hrá veľkú úlohu materiál, s ktorého je hokejka vyrobená, a ktorý určuje v podstate celkovú hmotnosť hokejky. Výdrž hokejok je vždy rovnaká, nech sa jedná o základný kompozitový materiál, či drahší karbónový materiál. U drahších materiálov sa pripláca za nižšiu hmotnosť, ktorá prináša lepší pocit kontroly nad loptičkou.
Kompozit
Kompozitový materiál je základným materiálom pre florbalové hokejky. Je charakteristický svojou odolnosťou a pevnosťou.
Karbón
Z karbónu je vyrobená prevažná časť florbalových hokejok. Aj v prípade, že v popise sa udáva karbón alebo aj grafit, vždy sa jedná o zmes kompozitu s karbónom. Pri najdrahších a najľahších hokejkách je tento pomer 85% karbónu a 15% kompozitu. Pre karbón je typická nízka hmotnosť pri zachovaní vysokej pevnosti. Zároveň má karbón výborný priebeh únavovej krivky, čo znamená, že výrobok z karbónu starne pomalšie dôsledkom namáhania. Karbón výborne absorbuje nárazy a otrasy, čo pocítite pri strelách príklopom, kedy sa Vám do dlaní vracia minimum energie.
6.Čo sa dozvieme zo značiek na hokejke:
Na hokejke sú použité nasledujúce technológie.
Umožňuje nastaviť ťažisko hokejky vďaka malému výmennému závažiu v koncovke hokejky. Ťažisko môžete posunúť až o 45mm vďaka výmene 20g závažia za 1g závažie. Systém nezabraňuje skrátenie hokejky na požadovanú dĺžku.
1g závažia - klasické ťažisko, ako ste zvyknutí z bežných florbaliek
20g závažia - ťažisko vyššie, pocit "ľahšej" čepele, ľahšia manipulácia s loptičkou, pohyblivejšie prihrávky.
Materiálové zloženie - číslo udáva množstvo karbónu.
Čím vyššie číslo, tým vyšší pomer karbónu - florbalka je pevnejšia a ľahšia. Stupnica od 500 do 2000.
Strojovo vyrábané kvalitné tyče z karbónových a kompozitných materiálov.
Ako spojivo vlákien v konštrukciách tejto hokejky sa používa kvalitné TRX lepidlo.
Systém značenia indikujúci rýchlosť reakcie tyče. Väčšia rýchlosť, väčšia sila strely. Medium Fast = stredne rýchly.
Omotávka rozdelená na dve časti -pre hornú a spodnú ruku. Obe využívajú motaného gripu. Horná a spodná časť motaná nezávislo. Vďaka tomu je veľmi jednoduché vymeniť vrchnú - namáhanejšia - časť omotávky.
Čepeľ pre najväčšie rany. Predzahnutá - ľahká hra. Veľmi ľahká. Čepeľ je 3 ° podkosená a 8,5 mm prehnutá s pevnou predzahnutá pätkou.
Táto hokejka je schválená medzinárodnou florbalovou federáciou a je opatrená certifikáciou IFF. Florbalovú hokejku je možné bez problémov používať na všetkých oficiálnych súťažiach SZFB.